poniedziałek, 3 marca 2014

Bajaderka, jajko, czekolada - czyli co tym razem działo się w Markach


Kolejne warsztaty w „Chacie”, już za nami. W miniony weekend Ania i Zosia wspólnie z podopiecznymi świetlicy środowiskowej w Markach zakończyły ferie zimowe. 

Od progu przywitano nas z wielkim entuzjazmem. Wiktoria przybiegła i powiedziała - "ciociu ja już nauczyłam się tej bajaderki", mając na myśli oczywiście "belgijkę", co wywołało ogromny uśmiech na naszych twarzach. 
Pojawiły sie również nowe dzieciaki więc na początku nie mogło zabraknąć zabaw integracyjnych. Ponadto musiałyśmy przypomnieć sobie wszystkie imiona z poprzedniego spotkania:)


Dało się zauważyć, że dzieci od naszej ostatniej wizyty stały się bardziej otwarte na własne pomysły i realizacje zespołowe, jeszcze chętniej brały udział w zajęciach. Powtórzyliśmy zabawy z ostatniego razu, dodając nowe figury, ale i oni nauczyli nas swoich ulubionych gier - w tym "latarni morskich" i głośnej gry w "jajko" (dość ciekawe przeżycie, biorąc pod uwagę, że gra zaczyna się od rytmicznego uderzania w głowę swoją pięścią, jak rozbijanie jajka).

Tym razem postanowiliśmy rozbudzić nasze ciała i umysły w rytm piosenki Chocolate.


Udało się także wszystkim przypomnieć kroki ulubionego tańca belgijskiego. Czas mijał bardzo szybko. W miedzyczasie zostały wręczone nagrody dla najlepszego świetliczanina/świetliczanki miesiąca. 

Ostatnim punktem warsztatów była nauka poloneza, jednego z polskich tańców narodowych. Ku naszej uciesze zaangażowanie dzieci okazało się znacznie większe niż początkowo zakładałysmy (no bo kto wśród współczesnej młodzieży chce się uczyć tańców narodowych?!) Obserwując efekty można śmiało powiedzieć, że cel został osiągnięty. To bardzo budujące, zwłaszcza, że pomysłodawcami warsztatów poloneza byli sami podopieczni.

Kolejne warsztaty odbędą się już 15 marca. Zapraszamy!

niedziela, 2 marca 2014

A w Pernik się dzieje - warsztaty cyrkowe





Krótka relacja z pierwszych warsztatów stowarzyszenia ArtArea w Pernik, które odbyły się 27 lutego. W ramach projektu nasi partnerzy zebrali dzieciaki z podwórek i za pomocą pedagogiki cyrku przenieśli się w świat sztuki.




Rozśpiewany Sulejówek


19.02.2014 w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku odbyły się pierwsze warsztaty wokalne.
Z mojej strony mogę powiedzieć, że udały się w stu procentach. Ale zacznijmy od początku. 
Mimo odległości, podróż minęła bardzo szybko. Na początku towarzyszyło mi dużo myśli i wątpliwości. Najbardziej martwiłam się czy ktokolwiek zechce uczestniczyć w warsztatach (ponadto w województwie mazowieckim mamy teraz ferie zimowe i duża część dzieci wyjechała).
Moje wątpliwości zostały rozwiane wkrótce po przyjeździe na miejsce.  W sali domu kultury czekała na mnie wesoła siedmioosobowa grupa śmiałków, chętnych na przygodę z muzyką.  W celu przełamania pierwszych lodów postanowiłam przybliżyć dzieciom idee naszego projektu. Po krótkiej integracji przeprowadziłam zajęcia z emisji głosu, ćwiczenia oddechowe, rozluźniające.  W trakcie 1,5-godzinnych zajęć dzieci bawiły się, wykonując specjalnie przygotowane dla nich ćwiczenia wokalne, dykcyjne i oddechowe, które usprawniały pracę przepony, ćwiczenia słuchowe rozwijające wyobraźnię muzyczną,  a także uczyły się piosenek ludowych, które śpiewały grupowo i indywidualnie. W trakcie zajęć wszystkim uczestnikom dopisywał humor. Śmiech rozluźnia mięśnie, co ułatwia śpiew. 
Część grupy złapana po warsztatach do wspólnego zdjęcia
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za poświęcony czas i zaangażowanie.

Zosia